ZOO Liberec

Zoologická zahrada v Liberci, specializující se zvláště na chov vzácných, ve volné přírodě ohrožených druhů zvířat, slaví v roce s koncovkou 13 své už 94. narozeniny. Je tak vůbec nejstarší ZOO na našem území. Málokdo ví, že tím úplně prvním krokem k jejímu zřízení bylo založení ptačího koutku v městském parku. Dnes na pozemcích o rozloze 13 hektarů chová na 170 druhů zvířat v celkovém počtu více než tisíc jedinců.

Zvířata liberecké ZOO

„Tváří“ zoologické zahrady se stali bílí tygři, kteří jsou již tradičním lákadlem. Chováni jsou zde již od roku 1994. V roce 2012 přibyla do této tygří rodinky tři mláďata. Matkou je samice Surya Bára, otcem je samec Paris. Další raritou je chov takina čínského. O tom, že se těmto sudokopytníkům v Liberci daří dobře svědčí to, že i jejich rodina se zde zdárně rozrůstá. Mezi dalšími sudokopytníky je například žirafa, antilopa koňská či atraktivní bongo, oblíbené lamy a další.  Lichokopytníky zastupuje zejména zebra, shetlandský pony, roztomilý mini kůň appaloosa, ale také kriticky ohrožený osel somálský. Mezi primáty jsou oblíbení šimpanzi, paviáni, roztomilí giboni bělolící, kočkodani, ale také třeba gorila nížinná a miniaturní kosman zakrslý. Kromě velkých šelem ZOO chová také malé šelmičky – ženetky skvrnité. Zdejšímu páru, Sephiri a Kanu, se zde narodila v roce 2011 mláďata.

Za zvířaty i za zábavou

Liberecká ZOO je ideální místem pro celoroční výlety. Nabízí nejen prohlídku zahrady, ale také bohatý doprovodný a zážitkový program pro děti i dospělé, v jehož rámci se mohou návštěvníci zúčastnit například krmení vybraných druhů zvířat, zvolit si atraktivní večerní prohlídku či si v kontaktní ZOO v dolní části zahrady pohladit například kozy kamerunské i domácí a pozorovat třeba králíčky a morčata. V areálu jsou poznávací terasy a venkovní posezení, nechybí samozřejmě ani možnost občerstvení. Celoročně je otevřený bufet Gibon. Cukrárna Čapí hnízdo a občerstvovací stánky jsou v provozu jen během letní sezóny, kdy také jezdí vyhlídkový vláček a zábavná elektroautíčka. V nedalekém dětském koutku jsou pískoviště, prolézačky, klouzačky a řada dalších atrakcí pro děti.

Chcete se stát ošetřovatelem v ZOO?

Je-li vám 18 let a více, můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovale v ZOO . Je třeba se jen předem domluvit a ve stanovený den se do ZOO dostavit v sedm hodin ráno. Po zaplacení smluvního poplatku se převlečete do pracovního obleku, projdete bezpečnostním školením a nic pak už nebrání tomu vyrazit do terénu.

Jak se do ZOO dostat?

  • Vlastní doprava:  v případě, že přijedete vlastním automobilem, můžete zaparkovat na městských parkovištích v blízkosti areálu. Parkovací místa jsou placená. Na parkovištích provozovaných zoologickou zahradou, v ulicích Fibichova a Riegrova se platí 50,- Kč/ 6 hodin.
  • Veřejná doprava: z autobusového i vlakového nádraží tramvají číslo 2 nebo 3, ve směru na Lidové sady, zastávka Botanická – ZOO.

Psi sem mají na rozdíl třeba od pražské či královédvorské ZOO vstup zakázán.

A pokud chcete v Liberci strávit více dní, podívejte se na kam na výlet v Liberci a okolí

Kontakt

  • e-mail: info@zooliberec.cz
  • Tel.: + +420 482 710 616; 420 482 710 617

Navštívili jste již Botanickou zahradu v Liberci? Jedinečná botanická zahrada patřící mezi nejstarší v České republice, která oslavila již více jak 110 let své existence…