Vyhlídkové lety nad Ještědem

Na vrchol Ještědských hřebenů můžete vystoupat po svých či lanovkou, nebo dojet autem. Vždy se tu nad vámi bude tyčit televizní vysílač s hotelem a restaurací a budete si vedle něho připadat jako človíček vedle Gulivera. Není nemožné to změnit. Stačí mít křídla. Ta vám propůjčí liberecký Aeroklub, díky němuž můžete poznávat krásy kraje v podobě vyhlídkových letů nad Ještědem.

Poznávací lety

Poznávací lety jsou realizovány turistickým letounem Zlin Z-43, v němž kromě pilota mohou letět tři pasažéři. Pokud jste dosud zvyklí jen na velké dopravní letadlo, může vás rozdíl na začátku trochu zaskočit, ale rychle si zvyknete. Jedná o kvalitativně naprosto odlišný zážitek, který umožňuje prohlédnout si z výšky zajímavá místa, památky, přírodní úkazy a zažít zvláštní pocit svobody, jaký je možný jen vysoko nad Zemí. Minimální délka letu je stanovena hranicí 20 minut. Pro vaši představu – v tomto čase proletíte například trasu Liberec – Jablonec – Ještěd – Liberec. Přirozené mírné prvotní obavy rychle vystřídá euforický pocit a člověk žasne, když z výšky vidí místa, která zná. Dvacet minut se rychle blíží ke konci a byť jsou lidé, kteří do letadla nastupují s pocity „Ať už jsem raději zpátky na Zemi“, nejraději by pak stroj udrželi ve vzduchu silou vůle ještě o hodně déle. Dobrou zprávou je, že nad rámec dvaceti minut si lze dohodnout delší dobu letu a navíc si také vybrat trať. Kromě Ještědu, Liberce a Jablonce se tak můžete podívat třeba také nad Černou Nisu, Josefodolskou přehradu, Český ráj, Trosky, Ralsko, Bezděz, Frýdlant, Špindlerův Mlýn a další a místa, která si přeje ze vzduchu vidět je možné různě kombinovat.

Je třeba počítat s tím, že plánovaná doba letu je dobou přibližnou, která se může v důsledku aktuálních meteorologických podmínek změnit. Důležitá je především bezpečnost pasažérů na palubě. A protože let je třeba objednat s předstihem minimálně tří dnů, nikdo dopředu netuší, jaké právě ten den bude počasí. Pakliže rosnička hlásí, že počasí bude tak špatné, že bude lepší ani nevycházet z domu, samozřejmě se let ruší. Pracovníci letiště vás o této skutečnosti informují a let po domluvě přeloží na jiné datum, případně jej zruší. O peníze obavy mít nemusíte, neboť platba probíhá až po ukončení letu.

Nezapomenout na vhodné vybavení!

Na cestu je dobré vybavit se slunečními brýlemi, oblečení volte takové, jaké vám je pohodlné. Rozhodně nezapomeňte na fotoaparát či kameru. Budete překvapeni, jak rozdílné pohledy třeba právě na vrcholek Ještědu jsou ze Země a ze vzduchu.[:]