Lanovka


Lanová dráha na horu Ještěd (1012 m n. m.) slouží veřejnosti již od června roku 1933. Její vybudování inicioval v roce 1924 Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, který na Ještědu vlastnil hotel. Lanovku vybudovala firma František Wiesner z Chrudimi. Její stavbu financovaly a lanovku provozovaly Československé státní dráhy, dnes jsou jejím provozovatelem České dráhy.Renovace lanovky

Pasažéry, stejně jako zásoby, přepravovala vždy spolehlivě a bez větších závad. Ovšem tak jako vše ale i ona stárla a v průběhu času došlo k opotřebování původní technologie. Na základě rozhodnutí tak proběhla v letech 1971 – 1975 její celková přestavba, kterou prováděla společnost Transporta Chrudim. Původní dvě podpěry v podobě nýtovaných sloupů o výšce 20 a 26 m, byly nahrazeny jedinou, vysokou 30 m. Došlo k navýšení výkonu hlavního pohonu a rychlosti. Provoz lanovky, prodloužený na šikmou délku 1188 m, byl znovu zahájen na Silvestra roku 1975.

Ještěd 4 náhledOsud staré kabiny lanovky

Vyřazená původní kabina lanovky z roku 1933 sloužívala postupně jako bufet, odkládací kůlna, stavební buňka a dokonce i jako včelín. V roce 2012 ji získalo do své sbírky Severočeské muzeum v Liberci a je plánována její renovace dle dochovaných plánů.

Současná lanovka aneb na vrcholu coby dup…

Lanovka je dvoukabinová, založená na kyvadlovém systému a díky dosahované rychlosti jí cesta na Ještěd trvá jen čtyři minuty. Maximální výška kabiny nad terénem je 30 m, v jedné kabině se může přepravovat najednou až 35 lidí. Lanovka se těší velkému zájmu nejen českých turistů, ale také zájmu zahraničních návštěvníků, především z Německa a Polska. Dolní stanici lanové dráhy, ležící v nadmořské výšce 600 m, najdete v Liberce-Horním Hanychově, nedaleko konečné zastávky MHD, kde je také parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Horní stanice lanovky je o 400 m výš, na vrcholu hory, přibližně 100 m východním směrem od televizního vysílače a hotelu, majícího tvar rotačního hyperboloidu. Tato stavba vysoká téměř 100 m, s kruhovým půdorysem o průměru 33 m, tvoří neodmyslitelnou kulisu Ještědu, který je díky ní velmi snadno identifikovatelný i z velké dálky.Provozní doba

  • Lanovka je v provozu denně od 8:00 až do 19 hodin, v období od listopadu do března vyjíždí poslední spoj v 18 hodin.
  • Intervaly jízd jsou 30 minut. Mezi 12 – 13 hod. a dále pak po 16. hodině je interval hodinový.
  • V pondělí lanovka jezdí z důvodu pravidelné revize až od 14. hodin.
  • Při větším zájmu o přepravu, umožňují-li to provozní podmínky, konají se mimořádné jízdy, ovšem za předpokladu přepravy nejméně třiceti platících osob.

Provoz je spolehlivý a k odklonu od jízdního řádu či přerušení provozu dochází pouze v případě výrazných nepříznivých povětrnostních podmínek a pravidelných odstávek, potřebných ke kontrole a údržbě systému lanovky.

Jízdné lanovky

  • Jednosměrné jízdné stojí dospělého  75,- Kč a dítě 40,- Kč
  • za zpáteční jízdné pak dospělý zaplatí 120,- Kč a dítě 60,- Kč.
  • Lanovka přepravuje za poplatek 50,- Kč i kola.

Více informací a podrobnější ceník naleznete zde.

Nádherný výhled…

Z horní stanice je skutečně nádherný výhled po okolí. To, co při stoupání slibovaly pohledy z okénka lanovky, se nahoře otevírá v celé své kráse. Obzvláště za dobré viditelnosti se otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Využijte v zimních měsících lyžařské středisko Ještěd –  jeden z nejmodernějších ski areálů v Čechách.