Výlet (nejen) s dětmi, z Ještědu za Mumlavskými vodopády

Vrchol Ještěd je oblíbeným výletním cílem milovníků horských středisek. Poté co poznáte krásy a zajímavosti které nabízí, můžete zamířit do západní oblasti národního parku Krkonoše do významného rekreačního střediska Harrachov, navštívit zdejší soukromou sklárnu s minipivovarem a poté si udělat pěkný výlet k nedalekým Mumlavským vodopádům.  

podzim-u-mumlavskeho-vodopaduautor: Josef Ptáček

Co nabízí Harrachov pro své návštěvníky?

O Harrachovu řada lidí ví, že je kolébkou zimních sportů. Je však výborným místem i v letním období a pro rodiny s dětmi je přímo ideální. Najdete zde hned tři muzea, pivní lázně, bobovou dráhu, tenisové kurty, venkovní koupaliště, půjčovna elektrokol, 9ti jamkové golf hřiště či hřiště na minigolf a mnoho dalšího. Toto horské středisko je vyhlášeným rekreačním místem. Možností ubytování v Harrachově a okolí je opravdu velké množství. A není div, Harrachov patří mezi největší horská střediska v Krkonoších.

Tradiční výrobu skla skrývá Nový Svět

Zajímavým výletním cílem je zdejší sklárna s minipivovarem, která se nachází v harrachovské čtvrti Nový Svět. Sklárnu, která je nejstarší dosud fungující v Čechách s dochovanou tradiční ruční výrobou sklářskými píšťalami a foukáním do dřevěných forem, můžete navštívit celoročně. Prohlídka je provázena odborným výkladem a dozvíte se tak mnoho zajímavostí. V přilehlém minipivovaru v areálu sklárny pak můžete posedět v restauraci sousedící s hlavní hutní halou sklárny, ochutnat zdejší lahodný mok a prosklenou stěnou pozorovat ruční výrobu skla.

Pouť za jedním ze sedmi divů Krkonoš

Vaše další kroky povedou za unikátním přírodním divadlem, Mumlavskými vodopády, které ve skalách nad městem vytvořila řeka Mumlava. O jedinečnosti vodopádů svědčí i skutečnost, že se v soutěži „Sedm divů Krkonoš“ umístily na stříbrném druhém místě. Od pivovaru se vydáte směrem do centra města. Cestou budete míjet Turistické informační centrum umístěné v budově Městského úřadu a další IC v blízkosti autobusového nádraží. Projdete kolem muzea Šindelka, které nabízí návštěvníkům expozici s lesnickou a mysliveckou tématikou. Poté se porozhlédněte po modré turistické značce, která míří k vodopádům, a vydejte se po ní. Hlavní vodopád s řadou menších je dobře přístupný a cesta vám zabere zhruba půl hodiny. V jejím úvodu nechybí možnost občerstvení s bohatou nabídkou jídel i nápojů. Velká část trasy vede po asfaltce se zákazem vjezdu motorových vozidel, takže se nemusíte obávat o své pobíhající ratolesti. Zpestřením pro děti je zde také tak zvaná Liščí stezka, která je začátkem Krkonošské magistrály, po které můžete dojít k řadě zajímavých cílů, např. ke Krakonošově snídani či na Voseckou boudu. Děti si tu mohou zahrát na lišku, vydat se po jejích stopách a zjistit, co dělá celý den. Úsek před hlavním vodopádem prochází po zpevněné cestě a navzdory mírným terénním nerovnostem jej lze absolvovat i s kočárkem.

mapa od jestedu k mumlavskemu vodopaduzdroj: www.mapy.cz

Čertova oka a odpočinek u Mumlavských vodopádů

Voda nejmohutnějšího, nejkrásnějšího a dech beroucího vodopádu České republiky řítící se malebnou krkonošskou kotlinou s hlasitým hukotem dopadá ze skalních bloků do hloubky přibližně deseti metrů. To jsou Mumlavské vodopády Při úpatí vytváří obří hrnce, tak zvaná Čertova oka, která se v žulovém podkladu vytvořila vymíláním vody a písku. Může vás zajímat, že u vodopádu se odehrávala jedna ze scén filmu Svatební cesta do Jiljí s Libuškou Šafránkovou a Josefem Abrahámem v hlavních rolích. V blízkosti hlavního vodopádu stojí výletní restaurace Mumlavská bouda, která je příjemným místem k odpočinku a načerpání nové energie.

Za krásami Harrachova s pohodlím

Auto můžete nejlépe zaparkovat v Harrachově v blízkosti autobusového nádraží. Abyste poznali vše, co tento krásný region nabízí, využijte nabídku ubytování v Harrachově a okolí. Vybírat můžete mezi hotely s pestrou nabídkou služeb, útulnými penziony i apartmány, které vám zaručí naprosté soukromí. Stačí si jen správně vybrat a užívat všeho, co Harrachov jeho okolí nabízí.

Webkamery lyžařských středisek[:]