Jizerské hory

Jizerské hory patří k tradičně turisticky oblíbené lokalitě. Jejich nejvyššími horami je Smrk (1124m) a Jizera (1124m). Jizerky jsou vyhledávané pro svou krásnou přírodu, množství přírodních útvarů, řadu památek a v neposlední řadě také pro možnost aktivního a sportovního vyžití. Není tu místo, které by nemělo co nabídnout. Ne náhodou bylo území Jizerek vyhlášeno v roce 1968 Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory (CHKO) a jsou označovány jako ráj milovníků pohybu.

Turistika po Jizerských horách

V létě Jizerské hory lákají návštěvníky malebnou krajinou, možností pěších túr i cyklistických tras a neskutečně krásnými výhledy ze zdejších rozhleden. Nabídka ubytování v Jizerských horách je na velmi dobré úrovni, vybere si každý. Pravděpodobně nejznámější je celoročně přístupná rozhledna na Ještědu. Na Černostudničním hřebeni spolu s turistickou chatou stojí Černá Studnice, vysoká žulová rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny shlížíte do kraje z výšky 26 m. Mohutně působí také kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku či rozhledna Královka na Bedřichovském vrchu. Naproti výškám mají hory své kouzlo i pod zemí. Vobci Bozkov se nachází největší české dolomitové jeskyně s podzemním jezery, pod Ještědem leží Hanychovská jeskyně o délce 135m.

Hiustorické památky v Jizerkách

Mezi nejznámější historické památky této oblasti patří například hrad GrabštejnLemberk či zámek a hrad Frýdlant. K zajímavostem se právem řadí přírodní rezervace Rašeliniště Jizery a Prales Jizera – Kořenov nebo třeba krásné vodopády na říčce Černá Desná. Tím však výčet rozhodně nekončí.

V zimě na lyže…

V zimě jsou zdejší hory vyhlášeným rájem milovníků bílé stopy. Je tu na 170 km upravených běžeckých tras, včetně známé Jizerské magistrály. Zdejší příjemně vybavené ski areály uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Perfektně si zalyžovat je možné třeba ve Ski areálu na Ještědu, v Bedřichově, v lyžařském středisku Černá Říčka, na Javorníku a v řadě dalších. Jizerské hory jsou tak dobrou volbou v každém ročním období. [:de]

Jizerské hory patří k tradičně turisticky oblíbené lokalitě. Jejich nejvyššími horami je Smrk (1124m) a Jizera (1124m). Jizerky jsou vyhledávané pro svou krásnou přírodu, množství přírodních útvarů, řadu památek a v neposlední řadě také pro možnost aktivního a sportovního vyžití. Není tu místo, které by nemělo co nabídnout. Ne náhodou bylo území Jizerek vyhlášeno v roce 1968 Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory (CHKO) a jsou označovány jako ráj milovníků pohybu.

71346931

Turistika po Jizerských horách

V létě Jizerské hory lákají návštěvníky malebnou krajinou, možností pěších túr i cyklistických tras a neskutečně krásnými výhledy ze zdejších rozhleden. Pravděpodobně nejznámější je celoročně přístupná rozhledna na Ještědu. Na Černostudničním hřebeni spolu s turistickou chatou stojí Černá Studnice, vysoká žulová rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny shlížíte do kraje z výšky 26 m. Mohutně působí také kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku či rozhledna Královka na Bedřichovském vrchu. Naproti výškám mají hory své kouzlo i pod zemí. Vobci Bozkov se nachází největší české dolomitové jeskyně s podzemním jezery, pod Ještědem leží Hanychovská jeskyně o délce 135m.

Hiustorické památky v Jizerkách

Mezi nejznámější historické památky této oblasti patří například hrad GrabštejnLemberk či zámek a hrad Frýdlant. K zajímavostem se právem řadí přírodní rezervace Rašeliniště Jizery a Prales Jizera – Kořenov nebo třeba krásné vodopády na říčce Černá Desná. Tím však výčet rozhodně nekončí.

V zimě na lyže…

V zimě jsou zdejší hory vyhlášeným rájem milovníků bílé stopy. Je tu na 170 km upravených běžeckých tras, včetně známé Jizerské magistrály. Zdejší příjemně vybavené ski areály uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Perfektně si zalyžovat je možné třeba ve Ski areálu na Ještědu, v Bedřichově, v lyžařském středisku Černá Říčka, na Javorníku a v řadě dalších. Jizerské hory jsou tak dobrou volbou v každém ročním období.

[:]