Hrad Grabštejn

Hrad se vypíná na ostrohu v místech, kde řeka Lužická Nisa opouští krajinu severočeského pohraničí a následně i Čechy samotné. Jeho dominantou je mohutná okrouhlá věž s helmicí cibulovitého tvaru. Starý gotický hrad do poloviny 16. století obývali Donínové. Po jeho prodeji jej nový majitel, zemský rada a místokancléř Jiří Mehl ze Střelic, přestavěl do podoby velkolepého sídla. Grabštejn vystřídal řadu majitelů. Za Clam-Gallasů zažíval hotový rozkvět. Přestavovalo se, rozšiřovaly se sbírky, upravoval park. Ve druhé polovině 20. století se tu však usídlila armáda a Grabštejn pustl. Díky rekonstrukci započaté od 90. let se proměnil se v atraktivní turistický cíl.

Od sklepa po půdu

Grabštějn si můžete prohlédnout obrazně řečeno od sklepa po půdu. Prostory spodního patra jsou vytesány do skály, z jednoho z vrchních podlaží lze nahlédnout do tajné únikové chodby. Přízemí dominuje vstupní hala, sál předků, renesanční schodiště s toskánským sloupkem a zvláště pak kaple sv. Barbory s manýristickými nástěnnými malbami. V prvním patře je sál s krbem, který byl postaven podle návrhu slavného renesančního architekta G. Romana. Společenský salon vyniká unikátními rokokovými malbami, velmi pěkná je hodovní síň, ale také pokoj Josefíny Clam-Gallas, připomínající její vztah s hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem. Jako třešnička na dortu je pak návštěva věže s vyhlídkovou plošinou. V prostorách bývalé konírny je dnes výtečné stylové občerstvení. Grabštejn nabízí základní a hlavní prohlídkovou trasu, možná je samostatná návštěva sklepení nebo věže.

Jak na Grabštejn?

  • Autem: po silnici spojující Liberec a Děčín, odbočit na Hrádek nad Nisou. Po cca 7 km přijedete do obce Grabštejn. Zaparkovat můžete na jednom ze dvou parkovišť.
  • Autobusem: po trati Liberec – Hrádek nad Nisou, zastávka „Chotyně,Grabštejn, U mlýna“. Poté asi 500 m po žluté a následně zelené turistické značce.
  • Vlakem: na trati Liberec-Hrádek nad Nisou-Zittau, zastávka „Chotyně“. Poté cca 1 km pěšky po zelené turistické značce.

Kontakt: