Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada v Liberci těší své návštěvníky nejdéle ze všech zahrad u nás. Pro své návštěvníky, které vítá celoročně, má připravené nejpestřejší sbírky exotických rostlin. Venkovní části dominuje alpinum s horskou květenou, sbírka jehličnanů a keřů, oddíl mokřadní flóry, na jaře nádherné barevné rhododendrony, azalky, v létě pak růže, záhony trvalek a mnohé další.

Exotika ve sklenících

Skleníkové pavilony shromažďují rostliny z různých koutů světa. Své místo tu má jak flora pouští a polopouští Afriky, tak třeba rostliny australské krajiny, v expozici kaktusů množství pichláčků a sukulentů i unikátní velké kaktusy. Zdejší rozsáhlá sbírka masožravých rostlin představuje jak uměle pěstované masožravky, tak i nejohroženější druhy světa. Světový primát si zdejší zahrada drží umělým vypěstováním a rozmnožením dvou druhů tučnic. Pavilon Neotropis představuje tropické rostliny Nového světa – Ameriky. Nechybí tropický prales s liánami, rostliny s obřími listy i pestrolisté ze stinných podrostů. Právě zde se také daří největšímu leknínu světa, proslulé Viktorii královské. V největší kráse je možné ji sledovat od začátku června po polovinu října. Asijskou džungli a pralesy rovníkové Afriky představuje pavilon Paleotropis s charakteristickými druhy rostlin – bambusy, ibišky, banánovníky a mnohými dalšími.

Cesta do pravěku

Expozice v pavilonu H vede do pravěku a zdejší pravěké scenérie jsou výsledkem zkušeností Zdeňka Buriana a jeho vědeckých spolupracovníků. „Květnice“ je přehlídkou okrasných rostlin s japonskou scenerie s rybníčkem a kapry Koi. Zahrada disponuje nejbohatší sbírkou tropických orchidejí v České republice. Tyto barevné klenoty mají své speciální místo ve vitrínách v horní etáži.

Jak se do botanické zahrady dostat?

Vchod je z Lesní ulice vedle ZŠ Lesní, nad zastávkou tramvaje Botanická-ZOO

Otevírací doba

Otevřeno je každý den. V zimním čase od 8.00 do 16.00 hod. V letním čase od 8.00 do 18.00 hod.

Kontakt:

e-mail: info@botanyliberec.cz Tel.: +420485252811

Tip na výlet: Navštivte také Zoologickou zahradu v Liberci.